Azt tapasztalom, hogy a hozzám érkező páciensek jelentős részének problémát jelent kiigazodni az étrendi ajánlások világában. Gyakran hallom, hogy „Azt olvastam, hogy ez az étrend jó, vagy a másik nem jó, vagy ezt az ételt kellene ennem, azokat meg kihagyni az étrendből, mert nem jó.”
Én úgy gondolom, hogy nincs olyan étel, amire határozottan azt lehetne mondani, hogy nem jó. Abban hiszek, hogy vannak állapotok, és csakis azt lehet kijelenteni, hogy „Nekem a mostani állapotomban ez és ez az étel most nem tesz jót.” Ez nem jelenti azt, hogy mindig is így lesz. Ha már más egészségügyi állapotban leszek, akkor lehet, hogy ugyanaz az étel már nem lesz problémás. Viszont vannak olyan ételek, amik meg kifejezetten gyógyítóak, amiknek fogyasztása elengedhetetlen a gyógyuláshoz.
Fontosnak tartom tudatosítani, hogy nem az ételekkel van a gond, hanem azt kellene figyelembe venni, hogy az én jelenlegi egészségi állapotomnak mi tesz jót, vagy mi nem. Pl. ha krónikus kórokozó terheltségem van, akkor ebben az állapotban nekem a tojás nem lesz jó, mert tovább „etetem” vele a kórokozókat, vagy ha allergiás vagyok, akkor a tej és a tejtermékek hurutképző tulajdonsága szintén nem fogja segíteni a gyógyulásomat, vagy egy leterhelt máj esetében a zsírok nagyobb mennyiségű fogyasztása tovább terheli őt, és nem fog tudni kellő mértékben regenerálódni. Folytathatnám a sort, hogy bizonyos betegségekben, bizonyos ételek miért nem tesznek majd jót. Akinek viszont nincs kórokozó terheltsége, annak semmi baja nem lesz a tojástól, sőt értékes tápanyagokat juttat be vele a szervezetébe.
Az étkezés és a ’Mit egyek?’ témaköre szerintem nem fekete, vagy fehér. Azért tartom én kiemelkedően fontosnak minden étkezési javaslat előtt alaposan megvizsgálni a páciens állapotát, mert az fogja meghatározni, hogy neki mely ételek fogják az egészsége helyreállítását segíteni, vagy éppen hátráltatni. És mivel egyediek és különbözőek vagyunk, így ez mindenkinek más lesz.
Eszembe jut ilyenkor én és a barátnőm közötti beszélgetésünk, hogy vírusfertőzés esetén ki mit csinál. Én esküszöm a gyömbérre, és ha vírusos fertőzésem van, mindig mézes-citromos gyömbérteát iszom. A barátnőm nemigazán bírja a gyömbért, de cserébe ő nyers fokhagymát eszik. Na, azt meg én nem bírom. Ilyenkor mindig jót nevetünk, mert ugyan a gyömbér is és a fokhagyma is jó vírusirtó étel, de mindketten mást választunk, mert a szervezetünk másként reagál ugyanarra az ételre. Mindkettő jó, de nem mindenkinek ugyanúgy.
„Az étrend szerepe felértékelődik a betegség állapotában.”
Ez a mondás nagyon igaz és hiszem, hogy az étkezést az állapotunkhoz és a személyiségünkhöz érdemes szabni.
Figyeld meg, hogy mely ételek hogyan hatnak rád, mert a tudatosítás mindig hozzásegít a jó választáshoz.
Ha segítségre van szükséged a számodra megfelelő étrend kialakításában, akkor keress elérhetőségeimen.
Kóródi Csilla természetgyógyász – reflexológus, fülakupunktúrás addiktológus
Bejelentkezés konzultációra: https://uzenatestem.hu/miben-tudok-segiteni/konzultacio/
Hallgass bele testi-lelki egészség témakörében készült podcastjainkba: https://podcasters.spotify.com/pod/show/rosts-anita/episodes