Mi a különbség a reflexológia és a talpmasszázs között?
Biztosan hallottál már erről is és arról is, de vajon meg tudod fogalmazni, hogy mire jó az egyik, és mire a másik? El tudod dönteni, hogy mikor válassz egy talpmasszázst és mikor egy reflexológiai kezelést? A ’Budapesti Reflexológusok Közössége’-nek tagjai közös gondolkodásának az eredménye az alábbi írás, ami jól összefoglalja a módszerek közti különbségeket.
„Minden reflexológiai kezelés talpmasszázs, de nem minden talpmasszázs reflexológia!
A talpmasszázs és a reflexológiai talpmasszázs közötti különbségek az alapelvekben, a céljukban, a képzés, az oktatás és szakértelem tekintetében, illetve módszerükben és hatásukban rejlenek!
Alapelevek, célok
Talpmasszázs: A talp és a lábfej izmainak ellazítását, a stressz csökkentését, a vérkeringés javítását és a felfrissülést célozza. Elsősorban kellemes, pihentető élményt nyújt. Nagyon egyszerű, praktikus módszer a töltődés, a stresszoldás és a fájdalomcsillapítás érdekében, mely otthoni alkalmazásra is könnyen elsajátítható. Használhatjuk az egészségteremtés eszközeként, kapcsolódásra, figyelmesség és törődés kifejezésére családi és baráti körben egyaránt.
Reflexológiai talpmasszázs: Az egész test holisztikus egyensúlyát igyekszik helyreállítani, a test-lélek-elme szintjén. A reflexzónák stimulálásával a szervezet öngyógyító folyamatait segíti és betegségekből való gyógyuláshoz is hozzájárul.
A reflexológus célja, hogy az emberek bizalommal forduljanak hozzá, rábízhassák egészségüket, hosszú távú jóllétüket, gyógyulásukat. Tapasztalatával, empátiájával és személyiségével olyan segítője legyen az embereknek, akinek fontos az egészségük helyreállítása, a honnan-hova jutás szándéka, vagyis az eredményorientáltság. Célja az egészséges életmód megtanítása, és ezáltal a krónikus, visszafordíthatatlan betegségek megelőzése.
A reflexológiai kezelések alkalmával megjelenik a holisztikus látásmód. A reflexológus figyelembe veszi a páciens múltját, közösen dolgozik vele a jelenén a kitűzött jövőbeli céljáért. Az egyes zónák állapotával párhuzamosan az összképre figyel. A testi jelzések mellett figyelembe veszi a páciens érzéseit, és azt, ahogyan önmagáról, az állapotáról, a környezetéről gondolkodik. Ezek mind elengedhetetlenek információk a talpreflexológiai terápiák során, hiszen csak ezen tényezők figyelembevételével lehet elérni tartós, hosszú távú változásokat, gyógyulásokat.
Módszer, technika
Talpmasszázs: A masszőr a talp izmait, ízületeit és szöveteit különböző masszázstechnikák alkalmazásával dolgozza át. Ezek közé tartozik a dörzsölés, gyúrás és ütögetés, paskolás, de eszközöket is használhat. A talpmasszázs alapvetően a páciens jó, azonban rövid távú közérzetének megteremtésére irányul.
Nem vizsgálja a zónák és a hozzájuk tartozó szervek állapotát, nincs fókuszban a páciens tényleges egészségügyi állapota. Egyszerűbb technikák alkalmazásával dolgozik a talp fizikai területein, mely alapvető masszázsmozdulatokra épül.
Reflexológia: A reflexológus által végzett talpmasszázsnak mindig van célja! Az egészséges embereknél az egyensúlyi állapot megerősítése, fenntartása, panasz esetén a kibillent egyensúly helyreállítása. Minden kezelés alkalmával a test mellett a másik két síkra (lelki-szellemi) is figyelmet fordít a terapeuta, bevonva a pácienst a közös munkába.
A talp reflexzónáit célzottan masszírozza, mivel ezek a test különböző szerveivel és rendszereivel állnak kapcsolatban. A reflexológus pontosan ismeri a zónák és szervek összefüggéseit.
A reflexológiai kezelés nem csak egy kezelés, hanem komplex terápia! A kezelések egymásra épülnek, míg a talpmasszázs egy alkalmas, rövid távú ellazulást biztosít.
A reflexológus a kezelés során egységes egészben látja az embert, ezáltal elősegítve nemcsak a test, hanem az egész ember gyógyulását. A reflexológiai masszázs segíti az öngyógyító folyamatok mielőbbi beindulását és ezáltal a test mielőbbi regenerálódását. Továbbá blokkokat old fel, tüneteket, fájdalmat szüntet meg. A természetgyógyász-reflexológus konzultál és életmódbeli tanácsokkal lát el. Fókuszál a szervek harmónikus és egészséges működésére, valamint a testi jelzések mellett figyelembe veszi a páciens érzéseit, valamint az önmagáról és a lehetőségeiről alkotott elképzelését.
Képzés és szakértelem
Talpmasszázs: Rövid képzés is elegendő hozzá, akár egy hétvégi tanfolyam, bárki elvégezheti. Nem szükséges mély anatómiai és egészségügyi ismeret. Akár 20 órás képzés, 2 napos tanfolyam elvégzése is elegendő. Egy számozott tanúsítványt kap a résztvevő a képző intézménytől. A talpmasszázs gyakorlására nincs szabályozottság, nincsenek megkötések, nincsenek engedélyek és nincs nyilvántartás.
Reflexológia: Reflexológiai kezelést csak természetgyógyász-reflexológus végezheti, aki magas szintű anatómiai szaktudással rendelkezik, hosszú távban gondolkodik, ismeri a szervrendszerek működését és azok egymásra gyakorolt hatását. Tisztában van a betegségek, tünetek összefüggéseivel, képes feltérképezni az oda vezető okokat. Komplex masszázsterápiával képes az elváltozásokat, tüneteket, betegségeket kezelni, azokat idő előtt felismerni, és hozzájárulni azok megszűntetéséhez. A végzettséghez hosszabb, államilag szabályozott képzés szükséges, amely anatómiai, fiziológiai és természetgyógyászati ismereteket is magában foglal: Több modulból álló képzés, mely tartalmazza az egészségügyi alapmodult (kb. 72 óra) + természetgyógyászati alapmodult (kb. 85 óra) + saját élményű életmódtábort (5 nap) + reflexológia képzést (kb. 80 óra) + 1 hét gyakorlatot orvos-természetgyógyász és 2 hét természetgyógyász-reflexológus rendelőben. A vizsga feltétele egy esettanulmány elkészítése, és sikeres szóbeli-, írásbeli-, gyakorlati vizsga tétele az OKFŐ-nél (Országos Kórházi Főigazgatóság). A végzettsége államilag elismert, hivatalosan bejegyzett, sorszámozott oklevélhez kötött.
A reflexológus tevékenység szigorúan szabályozott és ellenőrzött népegészségügyi feltételekhez, valamint engedélyhez kötött. Ellenőrizhető működési nyilvántartással kell rendelkezni az OKFŐ-nél (Országos Kórházi Főigazgatóság). Kreditpont szerzési kötelezettséggel is jár (5 éven belül), amihez szükséges egy kötelező és több szabadon választott továbbképzés elvégzése.
A reflexológus állapotfelmérést végezhet és krónikus betegségben szenvedő emberekkel is foglalkozhat. A kezeléseket holisztikus gondolkodás (test-szellem-lélek) jellemzi, egészségjavító hatásúak.
Hatás, élmény
Talpmasszázs: Általában kellemes, pihentető élményt nyújt, a lábak közvetlen masszírozására összpontosít. Javítja a közérzetet, stresszoldó, valamint csökkenti a láb fáradtságát. A masszázs eredménye egy rövidtávú, kellemes feltöltődés.
Reflexológia: A reflexológia kezelés mélyebb, holisztikus hatást gyakorol a páciensre, és a reflexzónák stimulálása különféle érzéseket kelthet. Egy-egy kezelés alkalmával felszínre kerülhetnek régen elfeledett, elfojtott érzések is, amelyek a kezelés alatt újraélhetőek. Ezen érzések – legyenek kellemesek, vagy kellemetlenek – átélése után felszabadultnak és könnyebbnek érezheti magát az ember, valamint a kifejezés hatására könnyebben felismerheti saját elakadásait, ezzel hatékonyabbá téve a teljes terápiát.
A kezelések alatt néha tapasztalhatunk enyhe fájdalmat. Ez a fájdalom jelzésértékű, ami alapján a kezelő tudja csökkenteni a nyomást, mert a reflexológus fájdalomküszöb alatt, illetve fájdalomküszöbig dolgozik.
A reflexológiai kezelések alkalmával otthon végezhető házi feladatok is megjelenhetnek a regeneráció érdekében, amelyek elvégzése segít az öngyógyító folyamatok támogatásában, valamint a páciens hosszútávú jóllétében. A reflexológiai kezelés hozzájárul a szervezet méregtelenítéséhez, a hormonális és idegrendszeri egyensúlyhoz, valamint betegségek megelőzésére és kezelésére is alkalmazható.
Összegzés
A talpmasszázs és a reflexológiai talpmasszázs közötti fő különbség abban rejlik, hogy míg a talpmasszázs egyszerűen a láb izmainak ellazítására és felfrissítésére, relaxációra szolgál, főként egészséges emberek számára ajánlott, addig a reflexológiai talpmasszázs egy komplex, mélyebb, célzottabb, holisztikus terápiás megközelítés, amely az egész test egyensúlyának helyreállítására irányul.
A reflexmasszázs a talp mikroterületein keresztül stimulálja a test különböző szerveit és rendszereit. Segítségével betegségek előzhetők meg, vagy kezelhetők, valamint az öngyógyító folyamatok beindulhatnak. A reflexológiai kezelésre általában konkrét problémával érkeznek az emberek. Gyógyulni szeretnének és mindenképpen a jelenlegi egészségügyi állapotuknál jobb állapotba kerülni, megismerve az okokat, és saját lehetőségeiket.
Aki reflexológiai talpmasszázst vesz igénybe, az számíthat gondoskodó hozzáállásra (pl. meleg lábfürdő, személyre szabott törölköző, lágy zene, stb.), kizárólagos figyelemre, a benne zakatoló kételyek eloszlatására, a megnyugtatásra. A jó terapeuta figyelembe veszi a páciens családi és szociális, kulturális környezetét, aktuális élethelyzetét és jelenlegi érzelmi állapotát. A páciensnek lehetősége van a vágyai kifejezésére, választ kaphat a kérdéseire. A kezelések bizalommal teli légkörben zajlanak, ahol cél, hogy a páciens részese legyen saját gyógyulási folyamatának – figyelembe véve saját erősségeit, lehetőségeit és képességeit. Fontos, hogy be legyen vonva a terápiába, kapjon feladatot az életmódjára vonatkozóan, ezzel is segítve saját gyógyulását és testi-lelki-szellemi egyensúlyának helyreállítását. A terápia során folyamatosan reális visszacsatolást kap, valamint bíztatásra számíthat a terapeuta részéről.
Reflexológusnak lenni büszkeség! A felénk áradó bizalom az emberek felől, a nap, mint nap látható és érezhető pozitív változások, melyek ennek a csodálatos, ősi technikának a hatása révén történnek, még inkább megerősítenek minket az emberi elme-test-lélek csodálatos öngyógyulásának képességében!”
Forrás: Budapesti Reflexológusok Közösségének írása